Автобуски превоз кон и од Скопје

Удобност во автобусот

Нашите автобуси се опремени со удобни седишта, тоалет, Wi-Fi конекција и приклучоци за струја.
Нашите услуги во автобусот

Целосна флексибилност

Можеш да го откажеш патувањето или да ја промениш резервацијата најдоцна 15 минути пред поаѓање.
Направи промена на резервацијата

Пристигни на време

Ќе те превеземе удобно и на време: 9 од 10 наши автобуси пристигнуваат точно на време.
Тековни информации за линиите

Патувај еколошки прифатливо

Нашите ефикасни автобуси имаат докажано мал јаглероден отпечаток по извозен патник на километар.
Допринеси за животната средина

На оваа страница


Автобуски постојки во Скопје

Напомена: билетот ќе ги содржи најновите ажурирани информации за адреса

Откриј ги сите дестинации

Откријте ја привлечноста на Скопје

Скопје, динамичниот главен град на Северна Македонија е фасцинантна мешавина од историја, култура и модерност. Овој динамичен град е мозаик на цивилизации, покажувајќи влијанија од римската, византиската, отоманската и југословенската ера. Со население од преку половина милион луѓе, Скопје е познат по неговата топла гостопримливост, величествената планинска позадина и реката Вардар која го дели градот. Тој е место на различни контрасти, од историската Стара чаршија до современите архитектонски чуда. Скопје е исто така растечки образовен центар со реномирани универзитети, надополнет со жива уметничка сцена, богата со фестивали и музика.

Зошто да го посетите Скопје со FlixBus?

Скопје е град каде што се спојуваат античката историја и модерниот живот. Прошетајте низ Старата чаршија, еден од најголемите пазари на Балканот, за да доживеете дел од отоманското минато на градот. Кулинарскиот пејзаж на Скопје е подеднакво импресивен, нудејќи спој на балкански и медитерански вкусови. Восхитувајте се на впечатливите статуи и мостови во центарот на градот или посетете ја тврдината Кале за панорамски погледи. Близината на Скопје до природните чуда како кањонот Матка и планината Водно овозможува лесен пристап до авантури на отворено. Секое маало раскажува различна приказна, правејќи го Скопје дестинација што мора да се посети.

Кога да се посети Скопје

 • Лето (јуни до август): Скопје е жив и топол во лето, со долги денови совршени за истражување на пазарите на отворено, динамичниот уличен живот и кафулињата на отворено. Летните фестивали и културните настани ја збогатуваат динамичната атмосфера на градот.
 • Есен (септември до ноември): Градот се трансформира во палета на топли бои, нудејќи посвежо и помирно доживување. Ова годишно време е идеално за истражување на историските локалитети на Скопје и уживање во неговите кулинарски задоволства без летните гужви.
 • Зима (декември до февруари): Зимата носи потивок шарм на Скопје, со остар воздух и повремени врнежи од снег. Тоа е одлично време да ги искусите затворените атракции на градот, како музеите и галериите, и да уживате во традиционалната македонска кујна.
 • Пролет (март до мај): Скопје цвета во пролет, со пријатни температури и помалку туристи. Ова годишно време е совршено за активности на отворено, како пешачење на планината Водно или истражување на блискиот кањон Матка.

Топ атракции во Скопје

 • Старата чаршија: Историското срце на Скопје, Старата чаршија е енергична мешавина од продавници, кафулиња и антички џамии, кои го одразуваат богатото отоманско наследство на градот.
 • Скопската тврдина (Кале): Со поглед на градот, оваа историска тврдина нуди глетки кои го одземаат здивот и увид во минатото на Скопје.
 • Милениумскиот крст и планината Водно: Возењето со жичарница до Милениумскиот крст на врвот на планината Водно нуди неверојатен поглед на градот и одлични пешачки патеки.
 • Кањонот Матка: Недалеку од Скопје, овој природен рај е идеален за возење со чамец, пешачење и истражување на средновековните манастири.
 • Спомен куќата на Мајка Тереза: Овој музеј ја чествува најпознатата ќерка на Скопје, Мајка Тереза, прикажувајќи го нејзиниот живот и хуманитарна работа.
 • Плоштад Македонија: Централниот плоштад на Скопје, опкружен со грандиозни статуи и модерни градби, е центар на активност и сведоштво за обновата на градот.
 • Камениот мост: Култниот симбол на Скопје, овој историски мост ја поврзува Старата чаршија со плоштадот Македонија и е популарно место за лежерни прошетки.
 • Музејот на македонската борба: Овој музеј ја прикажува бурната историја на регионот, нудејќи увид во борбата на Македонија за независност.

Движење низ Скопје

Движењето во Скопје е едноставно со неговиот јавен транспортен систем, вклучувајќи автобуси и такси. Центарот на градот е збиен и пријателски за пешаци, што го олеснува истражувањето пеш. За подолги релации, автобуската мрежа ги покрива сите главни области и атракции.

Храна и пијалоци во Скопје

Скопската кујна ги отсликува нејзините различни културни влијанија, со низа привлечни вкусови. Уживајте во традиционални јадења како „тавче гравче“ (тавче грав) и „ајвар“ (додаток на база на пиперки). Пекарите во градот нудат вкусни колачи, додека живите кафулиња се совршени за уживање во македонското кафе.

Ноќен живот и забава во Скопје

Како што паѓа ноќта, енергијата на Скопје не слабее. Ноќниот живот на градот е концентриран околу неговите барови, клубови и ресторани, особено во областа Дебар Маало. Културните настани, вклучувајќи музички и филмски фестивали, ја зголемуваат живата забавна сцена на градот.


Услугите во автобус зависат од достапноста